100 رویداد برتر جهان- شماره چهار لیست آرزوها؛

مسابقات جام جهانی فوتبال FIFA World Cup

جام جهانی به مثابه یک رویداد تاثیرگذار

فوتبال ورزشی است که جهانیان آن را تحسین می‌کنند. جام جهانی فوتبال پربیننده‌ترین رویداد ورزشی جهان است که تقریباً نیمی از جمعیت جهان حداقل برای تماشای یک بازی آماده می‌شوند. این باعث می شود جام جهانی یکی از بزرگ ترین رویدادهای جهان باشد، با مقیاسی حتی بزرگتر از بازی‌های المپیک تابستانی یا زمستانی.  این مسابقات از سال ۱۹۳۰ به‌طور مرتب و هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود و تنها در سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ به دلیل جنگ جهانی دوم برگزار نشده ‌است. رقابت ردهٔ زنان آن نیز با نام جام جهانی فوتبال زنان شناخته می‌شود. قهرمان کنونی جهان، تیم ملی فوتبال فرانسه است که در سال ۲۰۱۸ قهرمان شد.

جام جهانی فوتبال هر چهار سال یکبار در چندین شهر در یک کشورِ میزبان برگزار می‌شود. کسانی که در مسابقات شرکت می‌کنند چیزی بیش از استعدادهای ورزشی معمول را می‌بینند. حضور ملیت‌های مختلف باعث می‌شود که اوقات خوشی برام تماشاگران رقم بخورد و اعتبار مسابقات بسیار بالاست. به علاوه، این فرصت را به شما می‌دهد تا کشورهای دوردست و هیجان‌انگیزی مانند برزیل در سال 2014، روسیه در سال 2018 و قطر در سال 2022 را کشف کنید!

درس‌هایی که در مدیریت رویداد برای برگزاری رویدادی چون جام جهانی می‌توان گرفت را شاید بتوان با مطالعه موردی آخرین جام جهانی در روسیه بررسی کرد. در برگزاری این رویداد در روسیه، برخی از مکان‌هایی که میزبان بازی‌ها بودند در مناطق عجیب و غریب روسیه مانند ولگوگراد و کالینگراد برگزار شدند که بسیار دور از رادار معمولی توریستی هستند. انتخاب این مکان‌های دور از دسترس و منحصربه‌فرد می‌تواند پس از پایان رویداد هم به معرفی بیشتر و توسعه آنها کمک کرده، افراد را با هم هم‌صحبت کند، به‌علاوه کشور میزبان شاهد یک بازگشت سرمایه (ROI) سالم می‌تواند باشد.

همچنین قدرت برگزاری رویدادهای ورزشی مانند جام جهانی باعث افزایش پارک‌های هواداران در شهرهای کلیدی در سراسر جهان شده است. به عقیده الکس یاو، مدیر جلسات و رویدادها، MCI هنگ کنگ، این نوع فعال‌سازی‌ها فرصتی منحصربه‌فرد برای برندها و حامیان مالی فراهم می‌کند تا با هم متحد شوند و پیام خود را به حداکثر مخاطبان برسانند. او می‌گوید: “کمپین‌های شخصی‌سازی‌شده برند و استراتژی‌های هوشمندانه بازاریابی مقصد در جام جهانی روسیه به ثمر رسید. البته این فقط برندها نبودند که در طول مسابقات در کانون توجه قرار گرفتند. چشم جهان به روسیه بود زیرا یکی از بزرگترین و پیچیده‌ترین رویدادهای لجستیکی در تاریخ این کشور را به نمایش گذاشت.”

رویدادهای ورزشی بزرگ به همان اندازه که برای برندها یک فرصت بازاریابی محسوب می شوند، برای مقصدِ میزبان هم همان نقش را ایفا می‌کند.

رویدادی مانند جام جهانی فوتبال نه تنها فرصتی برای نمایش فرهنگ و مردم کشور میزبان فراهم می‌کند، بلکه یک مطالعه موردی برای زیرساخت‌های توریستی یک کشور برای میزبانی در گردهمایی‌ها و ایونت‌های بزرگ است. برای روسیه، این فرصت بسیار خوبی بود که  آن را از دست نداد.

تخمین زده می‌شود که 1 میلیون هوادار به 11 شهر میزبان روسیه راه پیدا کردند و بیش از چهار هفته هتل‌ها، رستوران‌ها و فضاهای عمومی را پر کردند. تعدادی از امتیازات برای لذت بخش‌تر کردن این تجربه برای آنها – مانند قطار رایگان برای طرفدارانی که بین شهرهای میزبان سفر می‌کردند -در نظر گرفته شد. در مسکو، تابلوهای دوزبانه به زبان های روسی و انگلیسی به ایستگاه‌های مترو اضافه شد و اپلیکیشنی برای ارائه اطلاعات بازدیدکنندگان به شش زبان راه‌اندازی شد. پیام برند برای روسیه بسیار خوشایند بود. یاو در این زمینه می‌گوید: “مطمئناً سازماندهی موفقیت‌آمیز چنین رویداد ورزشی مهم و بزرگی، معرف توانایی‌های یک کشور در میزبانی هر نوع رویدادی است. این چیزی است که ما مطمئناً می‌توانیم هنگام معرفی این مقصد به مشتریان بالقوه در آینده از آن استفاده کنیم. شخصا احساس می‌کنم که روسیه یک مقصد گردشگری قوی‌تر شده است.”

 

منابع:

https://www.inntel.co.uk/3-things-all-event-planner-can-take-from-the-world-cup

https://www.pcma.org/what-can-event-planners-learn-from-the-2018-fifa-world-cup

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

100 رویداد برتر جهان- شماره سوم لیست آرزوها؛100 رویداد برتر جهان- شماره پنجم لیست آرزوها؛

برخی از مشتریان ما

در ارتباط باشیم


نشانی:

ایران – تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به پارک وی، کوچه مهناز،  پلاک 27، کانون ایران نوین

تلفن:

02127634
09309000399

ساعات کاری:

شنبه تا چهارشنبه: 18 – 8:30

پنجشنبه: 13 – 8:30

ما را دنبال کنید

کلیه حقوق محفوظ است 1400-1399