100 رویداد برتر جهان- شماره پنجم لیست آرزوها؛

مسابقات لیگ اروپا  UEFA EUROPE LEAGUE

چرا یوفا، همچنان یکی از رویدادهای پربازدید ورزشی است؟

لیگ اروپا (که قبلاً با نام جام یوفا شناخته می‌شد) نام رقابت‌های فوتبالی است که بین تیم‌های برگزیده اروپایی برگزار می‌شود. این مسابقات که بعد از لیگ قهرمانان اروپا دومین رقابت فوتبالی معتبر در سطح قاره اروپا است، هر سال تحت نظر اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) برگزار می‌شود. انتخاب تیم‌ها برای این مسابقات، بر اساس عملکرد آن‌ها در رقابت‌های داخلی کشور خود، شامل لیگ و جام حذفی، صورت می‌گیرد. بهترین باشگاه‌های فوتبال اروپا نه ماه از سال در تورنمنتی با هم رقابت می‌کنند که در نهایت آنها به دو تیم برتر می‌رسند. با چنین روند طولانی و طاقت‌فرسای حذفی که پر است از رقابت ها، مصدومیت‌ها و رویاها، فینال لیگ قهرمانان اروپا هر سال در یک شهر اروپایی متفاوت برگزار می‌شود. هیچ چیز مثل تماشای دو تیمی که در نه ماه گذشته سخت‌ترین بازی خود را انجام داده‌ و حالا رودرروی یکدیگر ایستاده‌اند نیست. به علاوه، شرکت در این رویداد به تماشاگر این فرصت را می‌دهد تا شهرهای باورنکردنی اروپایی مانند کیف اوکراین، کاردیف ولز و مادرید اسپانیا را کشف کند.

 

پرستیژ برایمان مهم است

هویت برند لیگ قهرمانان یوفا بر دو محور تاریخچه و القای حس “با پرستیژ بودن” این رقابت‌ها شکل گرفت. این هویت جدید سه جزء اصلی دارد: سرود رسمی لیگ قهرمانان یوفا، رنگ‌های اصلی برند و سمبل توپی که از ستاره‌ها ساخته است، همچنین جام اهدایی از جمله فعالیت‌های ویژه‌ای است که این رویداد را به یادماندنی و خاص کرده است.

جوهرۀ اصلی برند لیگ قهرمانان یوفا در هویت برند آن نمود پیدا کرده است. به جرات مهمترین عامل در موفقیت برندسازی این رویداد اجرا و کنترل یکپارچه تمامی فعالیت برندسازی و تجاری آن بوده است. خلق این برند با همراهی و حمایت استراتژی بازاریابی متمرکز، مدیریت منسجم و یکپارچه کلیه فعالیت‌های برندسازی و برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح در برگزاری این رویداد در تمامی نقاط تماس با مخاطبان (همچون فضای استادیوم، تولید تلویزیونی و …. ) صورت پذیرفت. این حفظ یکپارچگی مزایای زیادی از قبیل: تقویت جایگاه یوفا به عنوان مجری توانا در برگزاری این لیگ، کسب منافع مالی سرشار که در اثر ایجاد هم‌افزایی کامل بین اسپانسرها و تولیدکنندگان تلویزیونی به وجود می‌آید و ارتقا سطح کیفی این مسابقات، برای این برند به همراه داشت. در نتیجه این فعالیت‌ها ،این رقابت‌ها طرفداران بسیار زیادی را به خود جلب کرد.

برندسازی رویداد یوفا

اجرای صحیح اقدامات بازاریابی و برندسازی برای این رویداد، وابستگی خاصی به تغییر فضای استادیوم‌ها و مذاکره با مالکان آنها داشت. همانطور که اهالی فوتبال می‌دانند، باشگاه‌های اروپایی به طور سنتی حساسیت زیادی در حفظ اقتدار خود بر تمامی فعالیت‌های تجاری و سازمانی‌شان دارند. اما یوفا می‌خواست که در طول این رقابت‌ها تمامی تصمیم‌گیری‌های اصلی، اجرا و کنترل آنها از قبیل تغییر فضای اجرای استادیوم، انتظامات، شیوه برگزاری و تشریفات مسابقه، تبلیغات دور زمین و …. همه و همه توسط یک تیم آموزش‌دیده از یوفا انجام شود. یوفا تصمیم داشت تا فضای برگزاری این رقابت‌ها را از لحاظ بصری، نظم و تشریفات بر اساس هویت برند این لیگ، بصورت متحدالشکل در آورده و اداره کند، اما در روزهای ابتدایی، اینکه یک نهاد دیگر بخواهد بر این فعالیت‌ها مدیریت کرده و آنرا به سلیقه خود اجرا کند از سوی باشگاه‌ها به سختی پذیرفته می‌شد.

امروز فضای بصری استادیوم توسط تیم آموزش دیده یوفا به صورت متحدالشکل تزئین می‌شود، آداب و تشریفات برگزاری مراسم در همه استادیوم‌ها به یک صورت اجرا می‌شود و حضور تبلیغاتی اسپانسرها هم منظم و یکپارچه اتفاق ‌می‌افتد.

مثلا در همه استادیوم‌ها لوگوی لیگ قهرمانان در دایره وسط زمین در ابتدای بازی نقش می‌بندد، سرود رسمی پیش از شروع بازی پخش می‌شود، لبه طبقات استادیوم با طرح توپ ستاره‌ای پوشیده شده و بر روی لباس تمامی بازیکنان، لوگوی این رقابت‌ها نقش می‌بندد.

هویت بصری رویداد

در نتیجه یوفا بر آن شد تا با تعریف هویت بصری برای بخش‌های مختلف تولید تلویزیونی‌اش همچون شیوه تصویربرداری و تولید گرافیکی، المان‌ها و اطلاعات مورد نیاز در پخش زنده این رویداد بیشترین تاثیر را بر روی هواداران این رقابت‌ها بگذارد. اکنون درتمامی طول مسابقه از پیش از شروع تا پایان، تمامی تصاویر، سکانس‌ها، وله‌ها، پخش مجدد صحنهظهای حساس و … همگی از پیش برنامه‌ریزی شده و یک کل واحد را به مخاطب می‌رسانند. به عنوان مثال وله‌ای که پیش از شروع هر مسابقه پخش می‌شود و در آن ستارگان بر فضای یک استادیوم نقش می‌بندند و لوگو و نام لیگ قهرمانان نیز در آن نمایش داده می‌شود، رنگ‌های مورد استفاده در تصاویر مخصوصا جداولی که آمارها را نمایش می‌دهند، جدول معرفی بازیکنان، جدول بازی‌ها، باکس گرافیکی که نتیجه بازی را نمایش می‌دهد، همه و همه هویت بصری لیگ و برند را دنبال می‌کنند و انحصارا برای این رویداد طراحی شده‌اند.

تشریفات رویداد

تمامی تشریفات و استایل گرافیک تلویزیونی طراحی‌شده برای این مسابقات نیز هم‌اکنون توسط بسیاری از تولیدکنندگان تلویزیونی گرته‌برداری شده‌اند. مصاحبه‌های پایان بازی در مقابل تابلویی که برندهای اسپانسرها و برند لیگ قهرمانان در آن نقش بسته و یا تزئین کردن و دکور کردن استودیوی پخش بر اساس هویت بصری برند یک رویداد، تنها نمونه‌هایی از این اقدامات هستند.

جمیع این اتفاقات باعث شده است تا رویدادی همچون یوفا همچنان بعد از گذشت اینهمه سال در اوج بماند.

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

100 رویداد برتر جهان- شماره چهار لیست آرزوها؛ایونت مارکتینگ

برخی از مشتریان ما

در ارتباط باشیم


نشانی:

ایران – تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به پارک وی، کوچه مهناز،  پلاک 27، کانون ایران نوین

تلفن:

02127634
09309000399

ساعات کاری:

شنبه تا چهارشنبه: 18 – 8:30

پنجشنبه: 13 – 8:30

ما را دنبال کنید

کلیه حقوق محفوظ است 1400-1399